![]() |
Основними видами впливів грозових імпульсів на локальне мережеве обладнання є:
• Електростатичний вплив - пов'язаний з впливом електростатичних полів передгрозового періоду і незавершеного хмарного грозового розряду.
• Електромагнітний вплив - пов'язаний з індукційним впливом каналу блискавки на мережеві кабелі при відстанях, порівнянних з довжиною каналу.
• Гальванічний вплив - пов'язаний з розтіканням в землі струмів блискавки і частковим їх відгалуженням у ланцюги локальних мереж через систему заземлення.
• Вплив струму блискавки - пов'язаний з прямим попаданням блискавки в кабель
Безумовно, розряди блискавки матимуть значний вплив на роботу нашого мережевого обладнання та мережевої карточки, яка встановлена у вашому комп'ютері, тому при роботі в грозовий період пропонуємо вам врахувати такі рекомендації:
- не варто працювати за комп'ютером під час грози та навіть її наближення;
- після закінчення роботи комп'ютера відключайте кабель з мережевої карти , Wi-Fi роутера , антени чи іншого додаткового обладнання .
Захист від грози кінцевого призначеного для користувача комп'ютера - це завдання вже власне користувача.
• Одним з найкращих варіантів є придбання побутового грозозахисту та встановлення його у себе вдома. Але перш ніж купувати і встановлювати, необхідно врахувати, що даний пристрій, в обов'язковому порядку, має бути заземлений. Без заземлення — придбання і установка даного пристрою є безглуздим, оскільки в разі відсутності заземлення ризик залишитися з купою згорілого заліза такий же, як і без захисту від грози взагалі. Під заземленням мається на увазі наявність контуру заземлення. Переконливе прохання не плутати з контуром занулення (одне з гнізд будь-якої розетки заземлене через «нульовий» дріт).
• На сьогоднішній день є можливість встановлення так званих «євророзеток», які окрім стандартної вилки підключення також мають третій контакт для заземлення. Але наявність встановлених таких розеток ще не гарантує що вони заземлені. Даний третій контакт має бути з'єднаний з контуром заземлення. Багато хто може сказати, що в якості контуру заземлення можна використовувати наявні в квартирі радіатори опалювання або водопровідну систему. Не можна , оскільки при цьому потрібно враховувати, що так може поступити ще хтось. І в результаті, особливо в разі ізольованої системи труб, накопичений заряд може привести до пораження електричним розрядом вас , ваш комп'ютер або інший побутовий прилад.
• Також одним з варіантів захисту від гроз є придбання і установка джерела безперебійного живлення, яке, окрім можливості безпечного збереження даних на комп'ютері, також виконує роль мережевого фільтру. Та варто все-таки відзначити, що перш за все дані пристрої є досить дорогими і також вимагають наявність заземлення.
• Для збереження комп'ютера і монітора бажано висмикувати вилку з розетки 220V. Особливо це стосується системних блоків формату ATX, а також багатьох моніторів, в яких після автоматичного відключення по завершенні роботи блок живлення лишається в режимі очікування під напругою мережі 220V. Така обережність врятує вашу техніку під час грози або стрибків напруги в мережі.
• Імовірність виходу з ладу материнської плати набагато знижується, якщо встановити в комп'ютер окрему мережеву карту. Як показує практика, саме вона горить під дією розряду, а замінити мережеву карту набагато дешевше, ніж материнську плату.
• Починати роботу варто лише після повного закінчення грози.
Все вище сказане не є панацеєю, і не гарантує 100% захисту від впливу грози на ваш комп'ютер. Виникає питання, а що ж тоді гарантує повний захист? Відповідь проста. Для того, щоб повністю забезпечити себе і свій комп'ютер, а також іншу техніку що є в наявності,при прояві ознак грози, що наближається, рекомендується, а якщо точніше необхідно відключити від мережі живлення (акуратно, а не вириваючи з силою). А також повністю відключити кабелі (дроти), заведені до вас в квартиру для підключення до телефону , кабельного та супутникового телебачення , Інтернету та ін. У ідеальному варіанті, щоб уникнути пошкодження комп'ютера, побутових приладів та їх комплектуючих , рекомендується відключати так , щоб між кінцем кабелю і приладом або пристроєм була відстань не менше 1 метра.
ЛИШЕ у такому разі можна 100% гарантувати і повністю забезпечити себе і техніку від впливу грози і надовго зберегти робочий стан вашого устаткування.